top of page
לימודי עיצוב תעשייתי אריאל

עיצוב תעשייתי הוא קטגוריה מקצועית בתוך תחום רחב הנקרא עיצוב. מעצבים תעשייתיים עוסקים בפיתוח, תכנון ועיצוב המראה של  אובייקטים רבים שאנו משתמשים בהם יום יום בבית, בעבודה ובסביבה כמו: מכוניות, רהיטים, כלי עבודה, מחשבים, מכשירים רפואיים, מוצרי חשמל, צעצועים, מוצרי בית ועוד. עיצוב תעשייתי נחשב למקצוע רב תחומי לכן ניתן לכלול בו תחומים נוספים כמו עיצוב נעליים, עיצוב אביזרי אופנה, עיצוב תיקים ועיצוב קראמי.

עיצוב תעשייתי עוסק בפיתוח ויצירה של מוצרים המיוצרים באופן סדרתי על-ידי מפעלי תעשייה. שלבי העבודה של מעצב תעשייתי כאשר הוא ניגש לפת

ח מוצר חדש כוללים: מחקר, חשיבה על קונספטים חדשים, פיתוח המוצר ותכנונו, אפיון צורני ובהמשך המעצב ילווה את המוצר בשלבי הייצור, השיווק, המכירה עד הגעתו לשימוש על ידי הצרכן. לעתים נקרא המקצוע גם עיצוב מוצר אך תחום זה בתוך העיצוב התעשייתי מתייחס לעיצוב מוצר יחידני שאינו מיוצר בייצור סידרתי.

המעצב התעשייתי נותן שירות הן ליצרן והן לצרכן ולמעשה הוא איש מקצוע המתווך בין שני סוגי קהל בעלי אינטרסים נוגדים לכאורה. לכן עבודתם של המעצבים התעשייתיים מאתגרת במיוחד: מצד אחד שואף המעצב להעניק לצרכן מוצר אמין, עמיד, פונקציונאלי, בעל מראה אסתטי והנדסת אנוש איכותית. מצד שני על המעצב התעשייתי מוטלת החובה להתייחס  להיבטים של עלויות ייצור, שימוש חכם בחומרי גלם, אקולוגיה תעשייתית, תמחור מוצרים, שיווק, הפצה ויחסי ציבור. ניתן לדמות את המעצב התעשייתי לאיש מקצוע שיש בו מתכונותיהם של המהנדס והאומן גם יחד.

התפתחות מקצוע עיצוב תעשייתי ועיצוב המוצר בישראל

מחקרים מצביעים על כך שחברות תעשייתיות שהשתמשו בשירותי מעצבים כמנוף לצמיחה עסקית הצליחו עשרות מונים ביחס לחברות משוות. משרד המסחר והתעשייה בישראל כבר הגיע להבנה כי יש לתת קדימות למקצוע העיצוב התעשייתי כדי להעניק דחיפה לחברות בשוק התחרותי וכדי לעודד את הייצוא. משרד הכלכלה אף יצא לאחרונה בתכנית המעניקה גמול כספי למפעלים המעסיקים מעצבים תעשייתיים וכמו כן משתתף במימון שעות ייעוץ במפעלים של  מעצבים עצמאיים. בישראל קיימים כיום כ 2000 מעצבים תעשייתיים פעילים וברור שמספר זה אינו עונה על צרכי השוק. לפי פרסומים אחרונים בתקשורת חסרים בתעשייה בעיקר הנדסאים. במקביל לעידוד התעשייה מעניק משרד המסחר והתעשייה מלגות של עד 90% (!) משכר הלימוד ללימודי הנדסאי עיצוב תעשייתי במטרה לענות על החוסר.       

היותו של העיצוב התעשייתי מקצוע חופשי מעניק לבוגר את היכולת לבחור את מסלול התעסוקה המתאים לו. יש הבוחרים בקריירה עצמאית ומקימים משרדי עיצוב פרטיים ואילו אחרים מעדיפים לעסוק כשכירים בענפי תעשייה שונים כמו: עיצוב רהיטים, עיצוב נעליים, עיצוב אריזות, עיצוב מכשור רפואי, עיצוב לתחום המטבח, עיצוב תערוכות, עיצוב מוצרי פלסטיק ועוד.

לימודי עיצוב תעשייתי לתואר הנדסאי באריאל

המחלקה לעיצוב תעשייתי באריאל נמצאת בקמפוס האוניברסיטאי, לכן נהנים הסטודנטים במסגרת לימודי הנדסאים משירות וממעבדות ברמה מתקדמת. הלימודים במחלקה מתקיימים במסגרת קורסי סטודיו שבהם מתקיימת עבודה מעשית בכיתה. בנוסף מתקיימים קורסים בסדנאות בהן רוכשים הסטודנטים מיומנויות בבניית מודלים.

הלימודים במחלקה נמשכים שנתיים וחצי כאשר הסמסטר האחרון מוקדש ברובו לפיתוח פרויקט הגמר. הגשת פרויקט הגמר היא גולת הכותרת של לימודי הנדסאי עיצוב תעשייתי, שבה מגן הסטודנט על הפרויקט בפני סגל המחלקה ובוחנים חיצוניים מטעם מה"ט – האגף במשרד הכלכלה, המפקח על לימודי הנדסאים.

בפרויקט הגמר מוכיח הסטודנט כי יש לו את הידע לעצב מוצר חדשני אשר לא היה קיים לפני כן.

המחלקה מתמקדת  בגישה טכנולוגית ויצירתית בעיצוב המוצר, במילים פשוטות: חדשנות עם רגליים על הקרקע. הלימודים במחלקה באריאל מכוונים אל שוק העבודה הישראלי, ועוקבת אחר  הדרישות  למעצבים.

דגשים לימודיים:

  • עיצוב מוצרי צריכה בתחומי פלסטיק, מתכת ועץ.

  • שיתופי פעולה עם חברות מסחריות  ומעבדות מחקר באוניברסיטה.

  • זיהוי הייחודיות של כל סטודנט, עידוד חשיבה וביטוי אישי.

רק באריאל! הנדסאי עיצוב תעשייתי + בוגר קורס 3D Printing

העשרת הידע כמעצב תעשייתי עם מומחיות מקצועית לפיתוח מיומנויות במידול תלת-ממדי, תוך לימוד ביצוע הדמיות ואנימציה. הקורס מיועד להקנות ידע בתוכנה חדשנית לתכנון ולשרטוט, להצגה במודל תלת-ממד והפקה.

משך זמן הלימודים

לימודי יום - 5 סמסטרים

סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי

סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי בהנדסאים באריאל מורכב ממרצים בוגרי מוסדות להשכלה גבוהה בתחום עיצוב תעשייתי בארץ ובחו"ל. המחלקה מקפידה לבחור מרצים המשמשים כמעצבים פעילים בתחומם, אם עצמאיים ואם בחברות תעשייתיות, המקדישים חלק מזמנם כדי להעניק מניסיונם לדור הבא של המעצבים. הנושאים שבהם עוסקים המרצים במחלקה במסגרת עבודתם הם:

מותג פרטי לתכנון ועיצוב כלי נגינה

סטודיו בינלאומי לעיצוב אריזות

מפעל לתכנות ותכנון מוצרים בסימטרון  CNC

מותג פרטי לעיצוב תכשיטים בטכנולוגיות מתכת

עיצוב תערוכות ואולפני טלוויזיה

עיצוב מוצרי פלסטיק לתחום היי-טק

מפעל וסטודיו לעיצוב נעליים ועיצוב תיקים

התמחות בתוכנות תלת מימד (סיב"מ, תיב"מ)

עיצוב חנויות, עיצוב תערוכות וחלונות ראווה

סטודיו עצמאי למולטימדיה ועריכת וידאו

סטודיו עצמאי בתחום הגרפיקה ותקשורת חזותית

סטודיו עצמאי אמנות, רישום, פיסול ועיצוב קראמי

המעבדות שלנו

לרשות המחלקה לעיצוב תעשייתי בהנדסאים באריאל עומדות סדנאות שבהן הושקעו משאבים רבים, כדי לאפשר להנדסאי עיצוב תעשייתי להפיק את מירב התועלת מלימודיו. כל מכשיר בסדנה נלמד בקבוצות קטנות ברמה פרטנית תוך הטמעת כללי בטיחות קפדניים.

מגוון סדנאות במחלקת עיצוב תעשייתי

סדנת מתכת הכוללת מכשירים לכיפוף, חיתוך, וריתוך של מתכות.  

סדנת עץ הכוללת מכשירים בתחום הנגרות כמו: משור שולחן ומשור סרט, מכשירי שיוף, מחרטת עץ ועוד.

סדנת פלסטיק הכוללת מכונת ואקום פורמינג (עיצוב בואקום), מכשיר לכיפוף פלסטיק בחום, ומכשיר לחיתוך מודלים מפוליסטירן (קלקר) מוקצף.

חיתוך בלייזר – מכונה לחיתוך לוחות חומר ברמת דיוק גבוהה.

מדפסות תלת מימד – המילה האחרונה בתחום המידול בפלסטיק – הסטודנט מגיש שרטוט תלת מימדי והמכונה מייצרת מודל מדויק של האובייקט.

חדר צבע חדיש – על מנת להבטיח גימור מושלם לכל מודל שמיוצר על ידי הסטודנט, נבנה חדר צבע לפי מפרט ייחודי לצרכי המחלקה, אשר תוכנן לפי תקנים מחמירים של איכות סביבה.

חדרי מחשב – כתות המחשבים בקמפוס מאפשרות לימוד בעמדת מחשב אישית לכל סטודנט עם תוכנות עדכניות. במחלקה לעיצוב תעשייתי נלמדת תוכנת  Solidworks, תוכנת התלת מימד הנפוצה ביותר בתחום תכנון המוצרים בישראל. בנוסף נלמדות תוכנות לעיבוד תמונה כמו פוטושופ ו- illustrator..

קשרי תעשייה ושיתופי פעולה

המחלקה לעיצוב תעשייתי בהנדסאים באריאל מקיימת מעת לעת פרויקטים משותפים עם חברות תעשייתיות. המטרה היא לחשוף את הסטודנט לעבודה מול לקוח אמיתי, להבין את צרכי השוק ומגבלות הייצור האמתיות. לעתים נפתחת בתהליך זה אופציה תעסוקתית לאחר סיום הלימודים. 

תערוכות וחשיפה לתקשורת

"אם אתה לא שם אתה לא קיים" - אחד ממשפטי המפתח הנלמדים בקורסים לתקשורת. המחלקה לעיצוב תעשייתי בהנדסאים באריאל חושפת מדי פעם עבודות סטודנטים נבחרות בתערוכות חיצוניות.

עבודות סטודנטים נבחרות מתפרסמות לעתים תכופות במגזינים מודפסים ואינטרנטיים העוסקים בעיצוב. כל אזכור בתקשורת מזכה את הסטודנט בקרדיט נוסף בדרך למשרה נחשקת.

 

אפשרויות תעסוקה להנדסאי עיצוב תעשייתי

עיצוב מוצר

עיצוב תעשייתי

משרדי עיצוב עצמאיים

פיתוח מוצרים במפעלי תעשייה, תוך התמחות בתחומי האלקטרוניקה, מוצרים ביטחוניים, רהיטים וגופי תאורה, פלסטיק ועוד

עיצוב תערוכות, מתקני תצוגה ושילוט

 

המשך לימודים לתואר נוסף

בוגרי המחלקה יכולים לשלב או להמשיך לימודיהם לתואר אקדמי באוניברסטית אריאל במגוון מחלקות, ביניהן: בית הספר לתקשורת, BA רב תחומי במדעי החברה; וזאת במסגרת "הנדסאי + BA" במסלול צבירה לתואר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anchor 1

 ליצירת קשר עם רכזת המחלקה לעיצוב תעשייתי   

ההודעה נשלחה בהצלחה

ההרשמה בעיצומה 90% מימון שכר לימוד לחיילים משוחררים ובוגרי שירות לאומי בשנתיים הראשונות                 
                       ליצירת תקשר:   03-9066194   03-9066120                                 

ההודעה נשלחה בהצלחה your message has been sent

bottom of page